skip navigation

Henneman Takes Title at Findlay Open

By OWN Staff, 11/20/17, 12:00PM EST

Share

Kent State's Nick Henneman (Oregon Clay) won his first collegiate open this past Saturday by take a 12-10 decision in the finals of Crume of Indianapolis in the 141 pound class.  He made his way to the finals with a first round 5-4 decision followed by a fall and two majors.  Henneman was a perfect 5-0 on the day.  

Ohio State had two champions on the day in Hunter Lucas who scored a 13-7 decision over his team mate Brady Koontz.  The second Buckeye to go undefeated on the day was Fritz Schierl who won 12-1 over Pugh of Notre Dame.  

Open - 125

  • 1st Place - Hunter Lucas of Ohio State
  • 2nd Place - Brady Koontz of Ohio State
  • 3rd Place - Blake Glogouski of Lake Erie College
  • 4th Place - Sebastian Vidika of Ashland University
  • 5th Place - Seth Transue of Ohio Northern University
  • 6th Place - D.j. Smith of Indianapolis
  • 8th Place - Jacob Dunlap of Gannon University
  • 8th Place - Bryce Davis of Ashland University

1st Place Match

  • Hunter Lucas (Ohio State) won by decision over Brady Koontz (Ohio State) (Dec 13-7)

3rd Place Match

  • Blake Glogouski (Lake Erie College) won by decision over Sebastian Vidika (Ashland University) (Dec 7-0)

5th Place Match

  • Seth Transue (Ohio Northern University) won by decision over D.j. Smith (Indianapolis) (Dec 7-2)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 133

  • 1st Place - Forfeit Forfeit of Unattached
  • 2nd Place - Dustin Warner of Wheeling Jesuit University
  • 2nd Place - Jaylen Hill of Wheeling Jesuit University
  • 3rd Place - Tyler Walker of Notre Dame (Ohio)
  • 4th Place - Darius Bunch of West Liberty University
  • 5th Place - Lawrance Dudgeon of Ashland University
  • 6th Place - John Shirkey of Ohio Northern University
  • 8th Place - Dylan Koontz of Ohio State
  • 8th Place - Ana Abduljelil of Indianapolis

1st Place Match

  • Dustin Warner (Wheeling Jesuit University) and Jaylen Hill (Wheeling Jesuit University) (DFF)

3rd Place Match

  • Tyler Walker (Notre Dame (Ohio)) won by forfeit over Darius Bunch (West Liberty University) (FF)

5th Place Match

  • Lawrance Dudgeon (Ashland University) won by rule over John Shirkey (Ohio Northern University) (RULE)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 141

  • 1st Place - Nick Henneman of Kent State
  • 2nd Place - Nick Crume of Indianapolis
  • 3rd Place - Cory Simpson of Kent State
  • 4th Place - Carmine Ciotti of Gannon University
  • 5th Place - Sean O`Hearon of Lake Erie College
  • 6th Place - Carson Speelman of Ashland University
  • 8th Place - Brendan Fitzgerald of Ohio State
  • 8th Place - Josh Ridgeway of West Liberty University

1st Place Match

  • Nick Henneman (Kent State) won by decision over Nick Crume (Indianapolis) (Dec 12-10)

3rd Place Match

  • Cory Simpson (Kent State) won by decision over Carmine Ciotti (Gannon University) (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Sean O`Hearon (Lake Erie College) won by decision over Carson Speelman (Ashland University) (Dec 8-4)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 149

  • 1st Place - Kyle Barkovich of Indianapolis
  • 2nd Place - Devin Rogers of Findlay
  • 3rd Place - Trey Grine of Tiffin University
  • 4th Place - Daniel Romero of Wheeling Jesuit University
  • 5th Place - Moises Guillen of Ohio University
  • 6th Place - Dustin Marteney of Ashland University
  • 8th Place - Elliott Molloy of Indianapolis
  • 8th Place - Christian Rivera of Wheeling Jesuit University

1st Place Match

  • Kyle Barkovich (Indianapolis) won by decision over Devin Rogers (Findlay) (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Trey Grine (Tiffin University) won in sudden victory - 1 over Daniel Romero (Wheeling Jesuit University) (SV-1 2-1)

5th Place Match

  • Moises Guillen (Ohio University) won by medical forfeit over Dustin Marteney (Ashland University) (MFF)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 157

  • 1st Place - Nick Boggs of Lake Erie College
  • 2nd Place - Brady Barnett of Cleveland State
  • 3rd Place - Fernie Silva of Notre Dame (Ohio)
  • 4th Place - James Wimer of Findlay
  • 5th Place - George Mcguire of Gannon University
  • 6th Place - Connor Craig of Wheeling Jesuit University
  • 8th Place - Beau Minnick of Tiffin University
  • 8th Place - Connor Day of Gannon University

1st Place Match

  • Nick Boggs (Lake Erie College) won by injury default over Brady Barnett (Cleveland State) (Inj. 1:42)

3rd Place Match

  • Fernie Silva (Notre Dame (Ohio)) won by decision over James Wimer (Findlay) (Dec 8-4)

5th Place Match

  • George Mcguire (Gannon University) won by decision over Connor Craig (Wheeling Jesuit University) (Dec 7-4)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 165

  • 1st Place - Fritz Schierl of Ohio State
  • 2nd Place - Antwon Pugh of Notre Dame (Ohio)
  • 3rd Place - J.d. Waters of Indianapolis
  • 4th Place - Jordon Tague of Notre Dame (Ohio)
  • 5th Place - Alonzo Turner of Findlay
  • 6th Place - Bret Romanzak of Ashland University
  • 8th Place - Cody Dingess of Ohio State
  • 8th Place - Nate Ross of Gannon University

1st Place Match

  • Fritz Schierl (Ohio State) won by major decision over Antwon Pugh (Notre Dame (Ohio)) (Maj 12-1)

3rd Place Match

  • J.d. Waters (Indianapolis) won by forfeit over Jordon Tague (Notre Dame (Ohio)) (FF)

5th Place Match

  • Alonzo Turner (Findlay) won by rule over Bret Romanzak (Ashland University) (RULE)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 174

  • 1st Place - Christian Price of Ashland University
  • 2nd Place - Charles Small of Notre Dame (Ohio)
  • 3rd Place - Luke Kriech of Indianapolis
  • 4th Place - Clayton Davidson of Ohio Northern University
  • 5th Place - Natean Vandermeer of Findlay
  • 6th Place - Cayden Whitaker of Indianapolis
  • 8th Place - Austin Robbins of Indianapolis
  • 8th Place - Jake Stratton of Gannon University

1st Place Match

  • Christian Price (Ashland University) won by medical forfeit over Charles Small (Notre Dame (Ohio)) (MFF)

3rd Place Match

  • Luke Kriech (Indianapolis) won by decision over Clayton Davidson (Ohio Northern University) (Dec 4-3)

5th Place Match

  • Natean Vandermeer (Findlay) won by fall over Cayden Whitaker (Indianapolis) (Fall 2:57)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 184

  • 1st Place - Tony Vezzetti of Notre Dame (Ohio)
  • 2nd Place - Bradley Metz of Findlay
  • 3rd Place - Brody Conner of Indianapolis
  • 4th Place - Paul Ivy of Notre Dame (Ohio)
  • 5th Place - Emillio Fowler of Notre Dame (Ohio)
  • 6th Place - Hayden Bronne of Tiffin University
  • 8th Place - Aidan Pasiuk of Wheeling Jesuit University
  • 8th Place - Cash Thompson of Ohio Northern University

1st Place Match

  • Tony Vezzetti (Notre Dame (Ohio)) won by decision over Bradley Metz (Findlay) (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Brody Conner (Indianapolis) won by forfeit over Paul Ivy (Notre Dame (Ohio)) (FF)

5th Place Match

  • Emillio Fowler (Notre Dame (Ohio)) won by fall over Hayden Bronne (Tiffin University) (Fall 3:47)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 197

  • 1st Place - Brian Wagner of Indianapolis
  • 2nd Place - Sawyer Leppla of Wheeling Jesuit University
  • 3rd Place - Armani Robinson of Findlay
  • 4th Place - Ethan Budd of Gannon University
  • 5th Place - Jesse Palser of Lake Erie College
  • 6th Place - Kian Thompson of Tiffin University
  • 8th Place - John Penfold of Lake Erie College
  • 8th Place - Mason Kroening of Ohio University

1st Place Match

  • Brian Wagner (Indianapolis) won by decision over Sawyer Leppla (Wheeling Jesuit University) (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Armani Robinson (Findlay) won by decision over Ethan Budd (Gannon University) (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Jesse Palser (Lake Erie College) won by decision over Kian Thompson (Tiffin University) (Dec 6-0)

7th Place Match

  • () received a bye () (Bye)

Open - 285

  • 1st Place - Mimmo Lytle of Findlay
  • 2nd Place - Kameron Teacher of Notre Dame (Ohio)
  • 3rd Place - Terrance Fanning of Wheeling Jesuit University
  • 4th Place - Nathan Barcaskey of Ohio Northern University
  • 5th Place - Kevin Snyder of Ohio State
  • 6th Place - Gary Traub of Ohio State
  • 8th Place - Matthew Lloyd of Michigan State University
  • 8th Place - Tristen Weirich of Ashland University

1st Place Match

  • Mimmo Lytle (Findlay) won by forfeit over Kameron Teacher (Notre Dame (Ohio)) (FF)

3rd Place Match

  • Terrance Fanning (Wheeling Jesuit University) won by decision over Nathan Barcaskey (Ohio Northern University) (Dec 8-3)

5th Place Match

  • Kevin Snyder (Ohio State) won by decision over Gary Traub (Ohio State) (Dec 7-4)

7th Place Match

Ohio Wrestling Falls to Buffalo, 27-9

By Ohio University Sports Department 11/26/2017, 12:00pm EST

BUCKEYES TAKE DOWN TWO IN THANKSGIVING THROWDOWN

By Courtesy of www.ohiostatebuckeyes.com 11/22/2017, 12:00pm EST

ST. JOHN ARENA TO HOST THANKSGIVING THROWDOWN

By Courtesy of www.ohiostatebuckeyes.com 11/21/2017, 12:00pm EST

Cleveland State and Kent State come to town

Guerra named head wrestling coach at Defiance College

By Defiance College Sports Information 11/20/2017, 2:30pm EST