skip navigation

Ohio Crowns Two HS Elite Champions at Michigan Fall Classic

By OWN Staff, 10/15/17, 12:00PM EDT

Share

What was originally started as an opportunity for wrestlers in the Midwest to get some pre-season mat time has now turned into one of the Nation's biggest and best pre-season tournaments of the 'who's who' in high school wrestling.  

The Michigan Grappler Fall Classic went down this past weekend at the Kellogg Arena with over thousands of wrestlers from across the Nation, with the Buckeye state coming away with two High School Elite individual champions.  

After falling short last year to in-state foe, it was Graham senior Ryan Thomas's turn to bring home a GFC stop sign championship plaque.  Thomas was in a brutal 64 man bracket and went 5-0 on the day including a 8-3 finals win over Florida state champion and Ironman place winner Erich Byelick.  He grinded out a semi-final sudden victory win over World Team member Mason Reiniche of Tennessee.  Thomas also opened the tournament with technical fall, fall, and a 21-10 major over Michigan state runner-up Dustin Gross in the quarter final round.  

Claymont senior Ashton Eyler was the champion at 189 going 4-0 on the event which included two opening falls then wins over state place winners from Michigan and Wisconsin.  

In all, Ohio had five finalists at the Fall Classic with Matt Cardello, Jared Ball, and Garett Lautzenheiser all coming up short in close bouts to their Michigan opponents.  

COMPLETE GFC HS ELITE PLACE WINNERS:

Elite High School - 98
1st Place - Tommy Larson of WI
2nd Place - Brendan Ferretti of MI
3rd Place - Dylan Chappell of PA
4th Place - Stephen Roberson Jr of IN
5th Place - Casey Swiderski of MI
6th Place - Blake West of MN
7th Place - Austin Fietz of MI
8th Place - Kamariyon Nelson of IN
1st Place Match
1st Place Match - Tommy Larson (WI) won by decision over Brendan Ferretti (MI) (Dec 4-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Dylan Chappell (PA) won in sudden victory - 1 over Stephen Roberson Jr (IN) (SV-1 5-0)
5th Place Match
5th Place Match - Casey Swiderski (MI) won by decision over Blake West (MN) (Dec 10-4)
7th Place Match
7th Place Match - Austin Fietz (MI) won by forfeit over Kamariyon Nelson (IN) (FF)

Elite High School - 105
1st Place - Logan Brown of MI
2nd Place - Garett Lautzenheiser of OH
3rd Place - Andrew Chambal of MI
4th Place - Sean Spidle of MI
5th Place - Joshua Barr of MI
6th Place - Parker Decker of TX
7th Place - Logan Bailey of IN
8th Place - Cody Minor of WI
1st Place Match
1st Place Match - Logan Brown (MI) won by decision over Garett Lautzenheiser (OH) (Dec 13-12)
3rd Place Match
3rd Place Match - Andrew Chambal (MI) won by decision over Sean Spidle (MI) (Dec 6-1)
5th Place Match
5th Place Match - Joshua Barr (MI) won by forfeit over Parker Decker (TX) (FF)
7th Place Match
7th Place Match - Logan Bailey (IN) won by decision over Cody Minor (WI) (Dec 10-3)

Elite High School - 112
1st Place - Nic Bouzakis of FL
2nd Place - Jesse Mendez of IN
3rd Place - Noah Horst of TN
4th Place - Thomas Deck of KY
5th Place - David Stepanian of MI
6th Place - Anthony Talamonti of IL
7th Place - Riley Bettich of MI
8th Place - Jacob Williams of OH
1st Place Match
1st Place Match - Nic Bouzakis (FL) won by fall over Jesse Mendez (IN) (Fall 3:24)
3rd Place Match
3rd Place Match - Noah Horst (TN) won by major decision over Thomas Deck (KY) (Maj 8-0)
5th Place Match
5th Place Match - David Stepanian (MI) won by decision over Anthony Talamonti (IL) (Dec 7-2)
7th Place Match
7th Place Match - Riley Bettich (MI) won in sudden victory - 2 over Jacob Williams (OH) (SV-2 5-4)

Elite High School - 119
1st Place - Terrin Machart of MI
2nd Place - Matthew Cardello of OH
3rd Place - Bretli Reyna of FL
4th Place - Vinny Zerban of IL
5th Place - Jake Canitano of OH
6th Place - Joshua Ogunsanya of IL
7th Place - Ryan Chauvin of FL
8th Place - Jordan Strmiska of TX
1st Place Match
1st Place Match - Terrin Machart (MI) won by decision over Matthew Cardello (OH) (Dec 11-8)
3rd Place Match
3rd Place Match - Bretli Reyna (FL) won by decision over Vinny Zerban (IL) (Dec 11-5)
5th Place Match
5th Place Match - Jake Canitano (OH) won by decision over Joshua Ogunsanya (IL) (Dec 6-3)
7th Place Match
7th Place Match - Ryan Chauvin (FL) won by decision over Jordan Strmiska (TX) (Dec 3-1)

Elite High School - 125
1st Place - Maylke Hines of FL
2nd Place - Travis Ford-Melton of IL
3rd Place - Cayden Rooks of IN
4th Place - Carlos Champagne of IN
5th Place - Branson Proudlock of MI
6th Place - Brayden Palmer of TN
7th Place - Vincent Mannella of GA
8th Place - Cian Fischer of WI
1st Place Match
1st Place Match - Maylke Hines (FL) won by decision over Travis Ford-Melton (IL) (Dec 4-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Cayden Rooks (IN) won by major decision over Carlos Champagne (IN) (Maj 8-0)
5th Place Match
5th Place Match - Branson Proudlock (MI) won by decision over Brayden Palmer (TN) (Dec 9-4)
7th Place Match
7th Place Match - Vincent Mannella (GA) won by major decision over Cian Fischer (WI) (Maj 16-2)

Elite High School - 130
1st Place - Gentry Deck of KY
2nd Place - Christian Morales of FL
3rd Place - Joey Bianchi of WI
4th Place - Kaleob Whitford of MI
5th Place - Rhett Newton of MI
6th Place - Sincere Bailey of IL
7th Place - Drew Kreitzer of IN
8th Place - Julian Hernandez of FL
1st Place Match
1st Place Match - Gentry Deck (KY) won by decision over Christian Morales (FL) (Dec 7-1)
3rd Place Match
3rd Place Match - Joey Bianchi (WI) won by fall over Kaleob Whitford (MI) (Fall 2:58)
5th Place Match
5th Place Match - Rhett Newton (MI) won by forfeit over Sincere Bailey (IL) (FF)
7th Place Match
7th Place Match - Drew Kreitzer (IN) won by decision over Julian Hernandez (FL) (Dec 5-1)

Elite High School - 135
1st Place - Joe Silva of FL
2nd Place - Anthony Madrigal of IL
3rd Place - Graham Rooks of IN
4th Place - Noah Castillo of FL
5th Place - Tony Williams of MI
6th Place - Joshua Edmond of MI
7th Place - Corbyn Munson of MI
8th Place - Skyler Crespo of MI
1st Place Match
1st Place Match - Joe Silva (FL) won by decision over Anthony Madrigal (IL) (Dec 3-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Graham Rooks (IN) won in tie breaker - 2 over Noah Castillo (FL) (TB-2 3-1)
5th Place Match
5th Place Match - Tony Williams (MI) won in tie breaker - 3 over Joshua Edmond (MI) (TB-3 3-2)
7th Place Match
7th Place Match - Corbyn Munson (MI) won by medical forfeit over Skyler Crespo (MI) (MFF)

Elite High School - 140
1st Place - James Whitaker of MI
2nd Place - Zach Melloh of IN
3rd Place - Nick Freeman of MI
4th Place - Dawson Combest of IN
5th Place - Jacob Dado of IL
6th Place - Alex Urquiza of FL
7th Place - Jared Ford of OH
8th Place - Holden Heller of IL
1st Place Match
1st Place Match - James Whitaker (MI) won by decision over Zach Melloh (IN) (Dec 6-1)
3rd Place Match
3rd Place Match - Nick Freeman (MI) won by decision over Dawson Combest (IN) (Dec 7-0)
5th Place Match
5th Place Match - Jacob Dado (IL) won by forfeit over Alex Urquiza (FL) (FF)
7th Place Match
7th Place Match - Jared Ford (OH) won by decision over Holden Heller (IL) (Dec 8-5)

Elite High School - 145
1st Place - Alex Facundo of MI
2nd Place - Kendall Colemam of IL
3rd Place - Victor Schoenherr of MI
4th Place - Jordan Slivka of IN
5th Place - Ethan Basile of FL
6th Place - Jeffrey Thomas of OH
7th Place - Jaden Fisher of MI
8th Place - Lamonte Chapman of OH
1st Place Match
1st Place Match - Alex Facundo (MI) won by decision over Kendall Colemam (IL) (Dec 11-6)
3rd Place Match
3rd Place Match - Victor Schoenherr (MI) won by decision over Jordan Slivka (IN) (Dec 5-4)
5th Place Match
5th Place Match - Ethan Basile (FL) won by forfeit over Jeffrey Thomas (OH) (FF)
7th Place Match
7th Place Match - Jaden Fisher (MI) won by decision over Lamonte Chapman (OH) (Dec 8-3)

Elite High School - 152
1st Place - Markus Hartman of IL
2nd Place - Cameron Amine of MI
3rd Place - Derrick Smallwood of KY
4th Place - Brevin Balmeceda of FL
5th Place - Joey Sanchez of OH
6th Place - Kai Bele of FL
7th Place - John Manning of ON
8th Place - Weston Wichman of WI
1st Place Match
1st Place Match - Markus Hartman (IL) won by decision over Cameron Amine (MI) (Dec 5-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Derrick Smallwood (KY) won by decision over Brevin Balmeceda (FL) (Dec 3-1)
5th Place Match
5th Place Match - Joey Sanchez (OH) won by decision over Kai Bele (FL) (Dec 4-2)
7th Place Match
7th Place Match - John Manning (ON) won by decision over Weston Wichman (WI) (Dec 6-0)

Elite High School - 160
1st Place - Ryan Thomas of OH
2nd Place - Erich Byelick of FL
3rd Place - Mason Reiniche of TN
4th Place - Danny Braunagel of IL
5th Place - Layne Malczewski of MI
6th Place - Alex Cramer of IL
7th Place - River Shettler of MI
8th Place - Jaritt Shinhoster of IL
1st Place Match
1st Place Match - Ryan Thomas (OH) won by decision over Erich Byelick (FL) (Dec 8-3)
3rd Place Match
3rd Place Match - Mason Reiniche (TN) won by decision over Danny Braunagel (IL) (Dec 4-2)
5th Place Match
5th Place Match - Layne Malczewski (MI) won by decision over Alex Cramer (IL) (Dec 5-4)
7th Place Match
7th Place Match - River Shettler (MI) won by decision over Jaritt Shinhoster (IL) (Dec 5-0)

Elite High School - 171
1st Place - Zac Braunagel of IL
2nd Place - Aidan Wagh of MI
3rd Place - Davin Simpson of MI
4th Place - Daniel Rasmussen of IL
5th Place - Kamal Adewumi of OH
6th Place - Gavin Morgan of MI
7th Place - Jacob Sklenar of WI
8th Place - Michael Johnson of IL
1st Place Match
1st Place Match - Zac Braunagel (IL) won by major decision over Aidan Wagh (MI) (Maj 19-5)
3rd Place Match
3rd Place Match - Davin Simpson (MI) won by decision over Daniel Rasmussen (IL) (Dec 3-2)
5th Place Match
5th Place Match - Kamal Adewumi (OH) won by medical forfeit over Gavin Morgan (MI) (MFF)
7th Place Match
7th Place Match - Jacob Sklenar (WI) won by decision over Michael Johnson (IL) (Dec 5-2)

Elite High School - 189
1st Place - Ashton Eyler of OH
2nd Place - Beau Yineman of WI
3rd Place - Brent Paulus of OH
4th Place - Jonathan Clack of MI
5th Place - Nicholas Benton of FL
6th Place - Honour Kline of MI
7th Place - Logan Andrew of FL
8th Place - Christopher Hackney of MI
1st Place Match
1st Place Match - Ashton Eyler (OH) won by decision over Beau Yineman (WI) (Dec 10-4)
3rd Place Match
3rd Place Match - Brent Paulus (OH) won by major decision over Jonathan Clack (MI) (Maj 14-4)
5th Place Match
5th Place Match - Nicholas Benton (FL) won by medical forfeit over Honour Kline (MI) (MFF)
7th Place Match
7th Place Match - Logan Andrew (FL) won by medical forfeit over Christopher Hackney (MI) (MFF)

Elite High School - 215
1st Place - Brandon Whitman of MI
2nd Place - Jared Ball of OH
3rd Place - Ben Goldin of FL
4th Place - Cameron Sauerwein of OH
5th Place - Paul Frampton of WV
6th Place - Chase Gibson of MI
7th Place - Jacob Stanbro of FL
8th Place - Adam Jones of WI
1st Place Match
1st Place Match - Brandon Whitman (MI) won by decision over Jared Ball (OH) (Dec 6-3)
3rd Place Match
3rd Place Match - Ben Goldin (FL) won by decision over Cameron Sauerwein (OH) (Dec 3-2)
5th Place Match
5th Place Match - Paul Frampton (WV) won by decision over Chase Gibson (MI) (Dec 3-0)
7th Place Match
7th Place Match - Jacob Stanbro (FL) won by fall over Adam Jones (WI) (Fall 1:55)

Elite High School - 285
1st Place - Blake Coffell of MI
2nd Place - Curtis Ruff of FL
3rd Place - Joseph Harper of MI
4th Place - Tyler Moore of MI
5th Place - Emiliano Flores of MI
6th Place - Anthony Filkins of MI
7th Place - Tyler Delooff of MI
8th Place - Trace Schirmers of MI
1st Place Match
1st Place Match - Blake Coffell (MI) won by decision over Curtis Ruff (FL) (Dec 2-0)
3rd Place Match
3rd Place Match - Joseph Harper (MI) won by fall over Tyler Moore (MI) (Fall 2:25)
5th Place Match
5th Place Match - Emiliano Flores (MI) won by fall over Anthony Filkins (MI) (Fall 1:00)
7th Place Match
7th Place Match - Tyler Delooff (MI) won by medical forfeit over Trace Schirmers (MI) (MFF)